Ημέρα: 10 Μαρτίου 2024

2η Κινητικότητα- Πρόγραμμα Erasmus+ στη Ρίγα της Λετονίας 4 – 8/3/24

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Παναγιώτα Καραγιάννη και Ερασμία Λιαρμακοπούλου παρακολούθησαν από 4/3/24 έως 8/3/24 πρόγραμμα job-shadowing στο πλαίσιο Εrasmus KA121 , στη Ρίγα της Λετονίας.

Μέσα από παρακολούθηση μαθημάτων Αγγλικής Γλώσσας, Μελέτης Περιβάλλοντος, Φυσικής Αγωγής, Φυσικών Επιστημών , Μαθηματικών και Μουσικής στην Αγγλική και Λετονική Γλώσσα, αντάλλαξαν πληροφορίες για μεθόδους διδασκαλίας ,συνεργασίας μαθητών σε ομάδες ακολουθώντας την ερευνητική και ανακαλυπτική μάθηση , σύγχρονες τεχνολογίες και ψηφιακά μέσα. Επίσης ενημερώθηκαν για το εκπαιδευτικό σύστημα στη Λετονία ,τη λειτουργία των σχολικών μονάδων και επισκέφθηκαν μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους γνωρίζοντας την πολιτιστική ιστορία και την κουλτούρα του τόπου. Αντάλλαξαν δώρα με τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές /τριες και παρουσίασαν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και το σχολείο μας στη Διευθύντρια και τους εκπαιδευτικούς.

Οι εκπαιδευτικοί

Ερασμία Λιαρμακοπούλου

Ασφάλεια διαδικτύου- πρόγραμμα etwinning

Tην Πέμπτη 7/3/2024 μαθητές και μαθήτριες του ΣΤ’2 πήραν διαδικτυακά συνέντευξη από στέλεχος του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού εγκλήματος με σκοπό να ενημερωθούν για τα θέματα ασφάλειας διαδικτύου, προστασίας προσωπικών δεδομένων, για τις ηλεκτρονικές απάτες, για τα είδη ηλεκτρονικού εγκλήματος κ.ά. Αυτό έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning του μαθήματος πληροφορικής. Κατόπιν έφτιαξαν μια περίληψη με τις απαντήσεις που σημείωσαν και τη μετέφρασαν στα αγγλικά με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού. Κάποια παιδιά ηχογραφήθηκαν διαβάζοντας τις πληροφορίες που έμαθαν από τη συνέντευξη και κατόπιν το ηχητικό ανέβηκε στην ευρωπαική πλατφόρμα: European school radio.

Με αυτό τον τρόπο θα δημιουργηθεί μια διαδικτυακή ραδιοφωνική εκπομπή που θα συμμετέχουν και άλλα σχολεία τόσο από την Ελλάδα όσο και από άλλες χώρες.

Η εκπαιδευτικός πληροφορικής