Tην Πέμπτη 7/3/2024 μαθητές και μαθήτριες του ΣΤ’2 πήραν διαδικτυακά συνέντευξη από στέλεχος του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού εγκλήματος με σκοπό να ενημερωθούν για τα θέματα ασφάλειας διαδικτύου, προστασίας προσωπικών δεδομένων, για τις ηλεκτρονικές απάτες, για τα είδη ηλεκτρονικού εγκλήματος κ.ά. Αυτό έγινε στο πλαίσιο του προγράμματος etwinning του μαθήματος πληροφορικής. Κατόπιν έφτιαξαν μια περίληψη με τις απαντήσεις που σημείωσαν και τη μετέφρασαν στα αγγλικά με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού. Κάποια παιδιά ηχογραφήθηκαν διαβάζοντας τις πληροφορίες που έμαθαν από τη συνέντευξη και κατόπιν το ηχητικό ανέβηκε στην ευρωπαική πλατφόρμα: European school radio.

Με αυτό τον τρόπο θα δημιουργηθεί μια διαδικτυακή ραδιοφωνική εκπομπή που θα συμμετέχουν και άλλα σχολεία τόσο από την Ελλάδα όσο και από άλλες χώρες.

Η εκπαιδευτικός πληροφορικής