Ημέρα: 1 Μαρτίου 2024

1ο Φεστιβάλ Anti-bullying στον Άλιμο

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του Ε3 που συμμετείχαν με την παρουσίαση του ψηφιακού βιβλίου “Το αλφαβητάρι του Anti-Bullying ” και των εκπαιδευτικών Βασιλικής Κάζη, εκπαιδευτικό Πληροφορικής και Μαριάννας Βγόντζα, εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας , στο 1ο Φεστιβάλ Anti-bullying στον Άλιμο καθώς και στους μαθητές και μαθήτριες που παρευρέθηκαν στην παρουσίαση.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ 6/3/2024

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας, δια της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας, κας Δήμητρας Μπεκατώρου σε συνεργασία με τον Δήμο Αλίμου, δια της εντεταλμένης Δημοτικής Συμβούλου/Διευθύντριας του 9ου δημοτικού σχολείου Αλίμου κας Δ. Κασάπα, με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του  Εκφοβισμού, διοργανώνουν για όλα τα σχολεία της Πρωτ/θμιας εκπαίδευσης του Δήμου Αλίμου, το 1ο Φεστιβάλ Anti-bullying στον Άλιμο, με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού για την εξάλειψη του φαινομένου της βίας στη ζωή των ανηλίκων και στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Ο χαρακτήρας του Φεστιβάλ είναι διττός: αφενός η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση για θέματα σχολικού εκφοβισμού, αφετέρου η ενεργή συμμετοχή των σχολείων με δράσεις μαθητών/τριών υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους.

Η εισήγηση θα πραγματοποιηθεί από τη Σύμβουλο Κοινωνικών  Λειτουργών, κα Γεωργία Μπουλμέτη:

Επένδυση στην Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στη Σχολική Κοινότητα (εκπαιδευτικοί, μαθητές/τριες, γονείς).

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 6 Μαρτίου 2024, και ώρα 17:30 – 20:30, στο θέατρο Κάρολος Κουν (Υψηλάντου 31, Άλιμος).

Το σχολείο μας συμμετέχει στο Φεστιβάλ με τη δημιουργία ενός ψηφιακού βιβλίου “Το αλφαβητάρι του Anti-Bullying ” των μαθητών και μαθητριών του Ε3 και των εκπαιδευτικών Βασιλικής Κάζη, εκπαιδευτικό Πληροφορικής και Μαριάννας Βγόντζα, εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας.

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο.

Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.
Με αφορμή την ημέρα αυτή, οι σχολικές μονάδες της χώρας από τη Δευτέρα 4 Μαρτίου έως και την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024, υλοποιούν δράσεις-συζητήσεις εκδηλώσεις (π.χ. βιβλιοπαρουσιάσεις, προβολές ταινιών, εικαστικά εργαστήρια, διαδραστικές ομιλίες, κ.α.) με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού.