Μετά την επίσκεψη στην Τουρκία τον Απρίλιο του 2022, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2 με τίτλo «Let’s sharpen our minds & enrich our lives by making a European TV Channel» και κωδικό 2019-1-EL01-KA229-062647_1, μαθητές και εκπαιδευτικοί του 7ου Δημοτικού Σχολείου Αλίμου  επισκέφθηκαν το Agrupamento de Escolas Infanta D. Mafalda, Gondomar της Πορτογαλίας, προκειμένου να συμμετέχουν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες με μαθητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία της Λετονίας, της Πορτογαλίας, της Ρουμανίας και της Τουρκίας.

Εκεί οι μαθητές σε διεθνείς ομάδες:

• Παρουσίασαν τα σχολεία τους.
  • Επισκέφτηκαν σημεία ιστορικού και τουριστικού ενδιαφέροντος όπως The House Museum Infante Dom Henrique, το World of discoveries και τον ιστορικό σταθμό Sao Bento.
  • Έφτιαξαν τα δικά τους Εrasmus spot με web tools 2.0, όπως το audacity και το movie maker και συμμετείχαν με αυτά στον τοπικό σχολικό ραδιοφωνικό σταθμό Radio Infanta Mafalda (RIM).
  • Συνεργάστηκαν στο πλαίσιο έρευνας για το ιστορικό κέντρο του Portο.
  • Συμμετείχαν σε  εικαστικό workshop, όπου έφτιαξαν τα δικά τους κοσμήματα.
  • Χόρεψαν και τραγούδησαν όλοι μαζί τραγούδια από την πατρίδα τους.

Με αυτό το ταξίδι ολοκληρώνεται ένα πρόγραμμα που χάρισε στους μαθητές μας  υπέροχες στιγμές σε 5 Ευρωπαϊκές χώρες, εργάστηκαν ομαδικά σε projects και έμαθαν τη σημασία και την αξία της φιλίας μεταξύ των λαών.

Oι Εκπαιδευτικοί

Ιωάννα Βρέντζου