Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Παναγιώτα Καραγιάννη και Βασιλική Κάζη ταξίδεψαν στην Κοπεγχάγη της Δανίας για να παρακολουθήσουν το σεμινάριο “Happy Schools : Positive Education for well-being and life-skills development” στο πλαίσιο συμμετοχής τους στο Πρόγραμμα Erasmus+ με κωδικό 2023-1-EL01-KA121-SCH-000113322.

Σκοπός του σεμιναρίου η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών με δραστηριότητες και βιωματικές δράσεις για ένα χαρούμενο και δημιουργικό σχολείο ,όπου οι μαθητές θα αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας, ομαδικότητας, αποδοχής και συμπερίληψης.

Ένα σχολείο υποστηρικτικό προς όλους τους μαθητές ,που θα τους ενθαρρύνει και με θετικά συναισθήματα θα αγωνίζονται για τα όνειρά τους. Επίσης παρουσίασαν το σχολείο μας σε συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς από άλλες ευρωπαϊκές χώρες Πολωνία, Κροατία, Ισλανδία, Γερμανία , Ολλανδία και Κύπρο και αντάλλαξαν δώρα αναδεικνύοντας την τοπική ιστορία του Δήμου Αλίμου και της Ελλάδας.