Οι μαθητές/τριες μας με την υποστήριξη της εκπαιδευτικού Πληροφορικής κας Κάζη Βασιλικής μαθαίνουν τη χρήση και εφαρμογές της Ρομποτικής στην εκπαιδευτική διαδικασία αλλά και στην καθημερινή τους ζωή.

Επίσης οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης χρησιμοποίησαν το Quiver Masks – που είναι μια ολοκαίνουργια εφαρμογή από την QuiverVision που συνδυάζει τις εκπληκτικές σελίδες χρωματισμού επαυξημένης πραγματικότητας με την ανίχνευση προσώπου. Με το εργαλείο αυτό έμαθαν πως μπορούν να σχεδιάζουν και να διακοσμούν τις δικές τους μάσκες και καπέλα. Χρωμάτισαν τις μάσκες και συγκεκριμένα αυτή με τη μορφή της μέλισσας και στη συνέχεια τις ζωντάνεψαν ως πλήρως διαδραστικές και εκφραστικές μάσκες επαυξημένης πραγματικότητας που μιμούνται το πρόσωπό τους! Παρατήρησαν πως ανάλογα με τις γκριμάτσες που έκαναν στο πρόσωπό τους η μελισσούλα άλλαζε μορφή.

Και να το αποτέλεσμα…