Μήνας: Μάι 2024 Σελίδα 1 από 2

Φεστιβάλ Ρομποτικής 19/5/24

Συγχαρητήρια στην ομάδα Ρομποτικής του σχολείου μας για τη συμμετοχή τους στο Φεστιβάλ Ρομποτικής στις 19/5/24 με θέμα “Διαστημόπλοιο στο διάστημα”. Οι μαθητές δημιούργησαν τη μακέτα με την υποστήριξη του δασκάλου τους κ. Παντελή Βαρτανάκη και στη συνέχεια με μηχανισμό που δημιούργησαν και προγραμμάτισαν κατάφεραν να ανυψώσουν το διαστημόπλοιο. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Σμύρνης.

“Το Χαμόγελο του Παιδιού”- “ασφάλεια στο διαδίκτυο”

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Τρίτη, 21 Μαΐου 2024, θα έχουμε την τιμή να φιλοξενήσουμε μια ειδική – ψυχολόγο από τον οργανισμό “Το Χαμόγελο του Παιδιού” στο σχολείο μας. Η ειδική-ψυχολόγος θα πραγματοποιήσει μια ενημερωτική συνάντηση με τους μαθητές/τριες του Δ3 και Ε3 την τρίτη και τέταρτη διδακτική ώρα, με θέμα την «ασφάλεια στο διαδίκτυο».

Η ενημέρωση αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική, καθώς οι μαθητές μας θα έχουν την ευκαιρία να μάθουν για τους κινδύνους που ενδέχεται να αντιμετωπίσουν στο διαδίκτυο και για το πώς μπορούν να προστατευθούν. Η ειδική θα καλύψει θέματα όπως η ασφαλής πλοήγηση, η προστασία των προσωπικών δεδομένων, η αντιμετώπιση του κυβερνοεκφοβισμού και άλλες σημαντικές πτυχές της διαδικτυακής ασφάλειας.

Θεωρούμε ότι η γνώση και η ευαισθητοποίηση σε αυτά τα θέματα είναι ζωτικής σημασίας για την ασφάλεια και την ευημερία των παιδιών μας στον ψηφιακό κόσμο. Είμαστε βέβαιοι ότι η ενημέρωση αυτή θα είναι επωφελής για όλους τους μαθητές/τριες.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία και τη συνεχή στήριξή σας στο εκπαιδευτικό μας έργο.

Η Εκπαιδευτικός Πληροφορικής

Ευχές από μαθητές/τριες για τη γιορτή της μητέρας!

Οι μαθητές και μαθήτριες ανέβασαν στον ψηφιακό πίνακα ανακοινώσεων ψηφιακές ζωγραφιές που δημιούργησαν κατά τη διάρκεια του μαθήματος πληροφορικής σχετικά με τη γιορτή της μητέρας.

Κάντε κλικ πάνω στην εικόνα για να τις απολαύσετε!

Πρόγραμμα για τη στοματική υγιεινή σε Α’ και Β’ τάξη

Ενημερώνουμε τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών των Α και Β τάξεων , ότι την Πέμπτη 23/5/2024 θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου μας ενημερωτική διάλεξη με θέμα «Βουρτσίζουμε μαζί». Η διάλεξη θα διεξαχθεί από ειδικό επιστημονικό προσωπικό (εθελοντή Οδοντίατρο) στα πλαίσια του σχολικού ενημερωτικού προγράμματος για την στοματική υγιεινή.

Παρακαλώ να συμπληρώσετε την αίτηση συμμετοχής που μοιράστηκε στους μαθητές και να παραδοθεί στον εκπαιδευτικό της τάξης.

Σχολές Γονέων σε συνεργασία με το Δήμο Αλίμου

Φεστιβάλ Ρομποτικής για μαθητές δημοτικών σχολείων 19/5/24

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, συμμετέχουν στο φεστιβάλ Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικών σχολείων .

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 19/5/2024 και ώρα 9.30-13.00 και θα την φιλοξενήσει το 7ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Σμύρνης (Ευξείνου Πόντου 73).

4ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΑΛΙΜΟΥ & 14ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΛΙΜΟΥ

Τα επίσημα μαθητικά πρωταθλήματα σκάκι για τους μαθητές και μαθήτριες του Αλίμου έρχονται.

Το 4ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΛΙΜΟΥ και το 14ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΛΙΜΟΥ διεξάγονται το ΣΑΒΒΑΤΟ 25 ΜΑΙΟΥ 2024 και ώρα: 10:30, στο 2ο & 7ο Δημοτικό Σχολείο Αλίμου, Ελ. Βενιζέλου 4- Άλιμος- ΤΚ 17456.

Μια μεγάλη σκακιστική γιορτή με παράλληλες δράσεις, εκδηλώσεις και βράβευση των σχολείων του Αλίμου που διακρίθηκαν στα πρόσφατα σκακιστικά μαθητικά πρωταθλήματα Αττικής που έγιναν στον Πειραιά.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ:

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΛΙΜΟΥ «Ο ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ»

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 7ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΛΙΜΟΥ

ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΛΙΜΟΥ.

Εrasmus+ μέσω pen -friend letters

Με αφορμή το πρόγραμμα Εrasmus+ που πραγματοποιεί και φέτος το σχολείο μας, μαθήτριες και μαθητές του Ε3 ανταλλάσουν γράμματα στην αγγλική γλώσσα (pen -friend letters) χτίζοντας γέφυρες επικοινωνίας με συνομηλίκους τους από διάφορες χώρες. Τα παιδιά μας γνωρίζουν τον πολιτισμό,τις γιορτές,τα ήθη και έθιμα άλλων χωρών, εξασκώντας παράλληλα και τις γνώσεις τους στην αγγλική γλώσσα .

Πρώτος σταθμός η Γερμανία.

Η εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας

Μαριάννα Βγόντζα

Γιορτή της Μητέρας 12/5/24

Δραστηριότητες σχετικές με τη γιορτή της μητέρας.

3η Κινητικότητα Erasmus-Ρέικιαβικ Ισλανδίας 21-27/4/2024

Στόχος του προγράμματος ήταν η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις ενότητες :

1. Κατανόηση της σημασίας του τοπικού πολιτισμού και της κληρονομιάς της Ισλανδίας.

2. Ενθάρρυνση της βιώσιμης συμπεριφοράς και της σύνδεσης με το περιβάλλον.

3. Ανάπτυξη δεξιοτήτων για τη διατήρηση και την προστασία του φυσικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος.

4. Προώθηση της επίγνωσης για τις παραδόσεις, τις τέχνες και τα έθιμα της Ισλανδίας.

5. Ανάπτυξη δεξιοτήτων κοινωνικής συνειδητοποίησης και ευαισθησίας στα ζητήματα της βιωσιμότητας και του περιβάλλοντος.

Οι εκπαιδευτικοί μέσα από παρουσιάσεις, βιωματικά project σε φυσικούς χώρους γεωλογικού ενδιαφέροντος (καταρράκτες Gullfoss, Skogafoss, Seljalandsfoss, θερμοπίδακες Strokkar, γεωθερμικά φαινόμενα, ηφαίστεια, βόρειο Σέλας, Blue Lagoon, Reynisfjara Black Beach) και επισκέψεις σε Μουσεία (Ναυτικό Μουσείο, Μουσείο φυσικής ιστορίας Perlan, Aurora Center, Harpa concert hall) και πάρκα με αναβίωση παραδοσιακών χωριών (Arbaer open air museum) και χωριών των Vikings (Sagas), γνώρισαν την ιστορία, την πολιτιστική κληρονομιά και την κουλτούρα της Ισλανδίας.

Επίσης παρουσίασαν το σχολείο μας, το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και το Δήμο Αλίμου στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς από Γερμανία, Ισπανία, Φινλανδία, Ισλανδία, Πολωνία, Ελλάδα και αντάλλαξαν δώρα γνωριμίας και συνεργασίας.

Οι εκπαιδευτικοί

Παναγιώτα Καραγιάννη-Βασιλική Κάζη