Στόχος του προγράμματος ήταν η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις ενότητες :

1. Κατανόηση της σημασίας του τοπικού πολιτισμού και της κληρονομιάς της Ισλανδίας.

2. Ενθάρρυνση της βιώσιμης συμπεριφοράς και της σύνδεσης με το περιβάλλον.

3. Ανάπτυξη δεξιοτήτων για τη διατήρηση και την προστασία του φυσικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος.

4. Προώθηση της επίγνωσης για τις παραδόσεις, τις τέχνες και τα έθιμα της Ισλανδίας.

5. Ανάπτυξη δεξιοτήτων κοινωνικής συνειδητοποίησης και ευαισθησίας στα ζητήματα της βιωσιμότητας και του περιβάλλοντος.

Οι εκπαιδευτικοί μέσα από παρουσιάσεις, βιωματικά project σε φυσικούς χώρους γεωλογικού ενδιαφέροντος (καταρράκτες Gullfoss, Skogafoss, Seljalandsfoss, θερμοπίδακες Strokkar, γεωθερμικά φαινόμενα, ηφαίστεια, βόρειο Σέλας, Blue Lagoon, Reynisfjara Black Beach) και επισκέψεις σε Μουσεία (Ναυτικό Μουσείο, Μουσείο φυσικής ιστορίας Perlan, Aurora Center, Harpa concert hall) και πάρκα με αναβίωση παραδοσιακών χωριών (Arbaer open air museum) και χωριών των Vikings (Sagas), γνώρισαν την ιστορία, την πολιτιστική κληρονομιά και την κουλτούρα της Ισλανδίας.

Επίσης παρουσίασαν το σχολείο μας, το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και το Δήμο Αλίμου στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς από Γερμανία, Ισπανία, Φινλανδία, Ισλανδία, Πολωνία, Ελλάδα και αντάλλαξαν δώρα γνωριμίας και συνεργασίας.

Οι εκπαιδευτικοί

Παναγιώτα Καραγιάννη-Βασιλική Κάζη