Το σχολείο μας είναι υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου (SID Safer Internet Day 2024) συμμετέχοντας στον εορτασμό της, την Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου 2024.

Μαθητές και μαθήτριες της Ε’ τάξης θα συνδεθούν διαδικτυακά με το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου – https://saferinternet4kids.gr/ – με σκοπό να ενημερωθούν για το πως μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια στο διαδίκτυο, πως να προάγουν την ισότητα και πως να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση και παιχνίδια δραστηριοτήτων.

Σύνθημα μας είναι: “Όλοι μαζί για ένα καλύτερο και ασφαλέστερο διαδίκτυο“.

Οι μαθητές και μαθήτριες των υπολοίπων τμημάτων θα παρακολουθήσουν εκπαιδευτικά βίντεο σχετικά με τους βασικούς κανόνες για σωστή διαδικτυακή συμπεριφορά, τους κινδύνους αλλά και τα οφέλη του διαδικτύου τα οποία θα αναλύσουν και θα σχολιάσουν, θα παίξουν επιτραπέζια διαδραστικά παιχνίδια, κουίζ, θα επιλύσουν σταυρόλεξα, κρυπτόλεξα, θα δημιουργήσουν τις δικές τους αφίσες με δικά τους συνθήματα για το διαδίκτυο, θα δημιουργήσουν ένα συνεργατικό βιβλίο με το αγγλικό αλφάβητο του διαδικτύου, θα διαβάσουμε βιβλία κ.ά.

Σκοπός αυτών των δράσεων είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών στα θέματα ασφάλειας διαδικτύου ειδικά στις μέρες μας που το διαδίκτυο υπάρχει στις ζωές όλων μας από μικρή ηλικία.

Παρακάτω επισυνάπτουμε τo ιστολόγιο που περιλαμβάνει όλες τις σχετικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες σχετικές με θέματα ασφάλειας διαδικτύου του τμήματος της ΣΤ’ στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος etwinning (εμπλουτίζεται διαρκώς).

Επίσης με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου συμπράξαμε με την αγαπητή συνάδελφο πληροφορικής Λένα Τσιαμούρτα δημιουργώντας μια παρουσίαση στο genially και ένα εκπαιδευτικό quiz. Στόχος μας η ενημέρωση των μαθητών, με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο, για την σωστή χρήση του διαδικτύου, τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματά τους.

Η εκπαιδευτικός Πληροφορικής